Fotograaf: Corno van den Berg
7 mei 2010 - De berichten verrasten iedereen. De Indiase overheid zou al het tijgertoerisme willen verbieden. De verantwoordelijke minister heeft dit nu met kracht ontkend.
Vorige week ontstond er internationale ophef omdat het tijgertoerisme in de nabije toekomst verboden zal worden. Dit zei Rajesh Gopal, hoofd van de 'National Tiger Conservation Authority' in India. "We mogen niet vergeten dat tijgerreservaten eigenlijk dienen om de bedreigde tijgers te redden. Toerisme is slechts bijkomstig."
Waarna op het internet een felle discussie ontstond over de toekomst van het dier. Allerlei experts spraken uit dat met deze maatregel precies het omgekeerde zal gebeuren. Volgens hen zou de tijger snel uitsterven. Toerisme brengt geld in het laatje, maar zorgt ook voor een soort sociale controle. Zeker als toeristen geen tijgers krijgen te zien.
Sta oog in oog met een tijger. Rij op een olifant. Wandel naar het fort en zoek de prooidieren van deze katachtige.
» verderOm verdere geruchten tegen te gaan reageerde Shri Jairam Ramesh, minister van onder meer milieu en bossen, dat van een complete ban op tijgertoerisme geen sprake is. Wel gaf hij aan dat het toerisme uit de hand dreigt te lopen. Meer en meer lodges worden in de parken gebouwd en meer en meer jeeps verdringen zich rond de dieren. Om dit beter te kunnen reguleren worden in de komende maanden strengere regels opgesteld.
Al eeuwen reizen toeristen naar met name India om er een wilde tijger te zien. Maar de afgelopen decennia zijn veel dieren ten prooi gevallen aan stropers. Een gedode tijger levert op de zwarte markt zo'n 50.000 dollar op. De huid van een tijger kan alleen al 35.000 dollar opleveren.
In 2008 werden er 1.411 wilde tijgers in India geteld. In 2002 waren dat er nog 3.642. Een eeuw geleden, toen de tijgerjacht nog een populaire sport was in India, liepen er liefst 40.000 exemplaren in het land rond.